Ωρολόγιο Πρόγραμμα

και

6 ώρες  μαθημάτων επιλογής

Β τάξη

Στη B τάξη οι μαθητές επιλέγουν με αίτησή τους ένα απο τους παρακάτω τομείς που επιθυμούν να παρακολουθήσουν

12 ώρες γενικής παιδείας

23 ώρες τομέα

Γ τάξη

Η Γ τάξη είναι η τάξη της ειδικότητας

και οι μαθητές επιλέγουν την ειδικότητα που επιθυμούν, ανάλογα τον τομέα που παρακολούθησαν στην Β τάξη

12 ώρες γενικής παιδείας

23 ώρες ειδικότητας

Διαλέγω Τομέα

Υγείας – Πρόνοιας – Ευεξίας…

Τα επαγγέλματα Υγείας είναι διαχρονικά, με συνεχώς αυξανόμενη ζήτηση για εξειδικευμένους επαγγελματίες.

Πρόκειται για απαιτητικά επαγγέλματα, με έντονους ρυθμούς, τα οποία απευθύνονται σε άτομα που χαρακτηρίζονται από οργανωτικότητα, υπευθυνότητα, ψυχικό σθένος και ικανότητα εργασίας υπό πίεση.

Η διάθεση προσφοράς προς το συνάνθρωπο και η ανάγκη να θέσεις τον εαυτό σου στην υπηρεσία όλων εκείνων που νοσούν αποτελούν, εξάλλου, βασικές προϋποθέσεις για να επιλέξεις επαγγέλματα Υγείας.

Ειδικότητα : Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων

Βρεφονηπιοκόμος είναι το άτομο που φροντίζει και προσφέρει αγωγή στα βρέφη και μικρά παιδιά προσχολικής ηλικίας. Το έργο του τα τελευταία χρόνια γίνεται όλο και πιο απαιτητικό, εξαιτίας των αλλαγών στο σύγχρονο τρόπο ζωής και των επιπτώσεων τους στα μικρά παιδιά.
Ο Βοηθός Βρεφονηπιοκόμου είναι ο πολύτιμος συνεργάτης του, ο οποίος τον βοηθάει σ’ όλα τα καθήκοντά του σύμφωνα με τις οδηγίες που παίρνει απ’ αυτόν και στην περίπτωση απουσίας του , τον αντικαθιστά απευθυνόμενος στον Υπεύθυνο του Σταθμού για βοήθεια και υποστήριξη ( ΦΕΚ 497Β΄/22-4-2002).

ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ
Αντικείμενο σπουδών:
Ο Βοηθός Βρεφονηπιοκόμου αποκτά γνώσεις και δεξιότητες για να:

Παρέχει πλήρη φροντίδα στο παιδί προσχολικής ηλικίας . Φροντίζει για τη σωματική καθαριότητα και σωστή διατροφή του, ενθαρρύνοντας την αυτοεξυπηρέτησή του.

Απασχολεί το παιδί προσχολικής ηλικίας κατά το παιδαγωγικό πρόγραμμα της Μονάδας Φ.Π.Α.Δ. (Φροντίδας, Προσχολικής Αγωγής και Διαπαιδαγώγησης), συμβάλλοντας στην ολόπλευρη ανάπτυξή του (σωματική, νοητική, συναισθηματική και κοινωνική).

Μεριμνά για την πρόληψη ατυχημάτων στους χώρους όπου φιλοξενούνται τα παιδιά προσχολικής ηλικίας.

Επιβλέπει το προσωπικό καθαριότητας-βοηθητικών εργασιών για την τήρηση της καθαριότητας στους χώρους όπου φιλοξενούνται τα παιδιά προσχολικής ηλικίας και ευθύνεται για κάθε αμέλεια ή παράλειψη που μπορεί να έχει επίπτωση στην υγεία των παιδιών.

Παρέχει πρώτες βοήθειες και ενεργεί κατάλληλα σε επείγουσες καταστάσεις.

Παρατηρεί τη συμπεριφορά του κάθε παιδιού, επισημαίνει αλλαγές ή ιδιαιτερότητες και ενημερώνει σχετικά τον υπεύθυνο παιδαγωγό.

Ενημερώνει τους γονείς /κηδεμόνες του παιδιού για την εξέλιξή του, τους συμβουλεύει και διατηρεί αρμονική σχέση μ’ αυτούς.

Συμβουλεύει τη μέλλουσα μητέρα σχετικά με την εγκυμοσύνη, φροντίδα και διατροφή του νεογέννητου.

Ο Βοηθός Βρεφονηπιοκόμου ασκεί τις επαγγελματικές του δραστηριότητες υπό την καθοδήγηση και σε συνεργασία με τον υπεύθυνο παιδαγωγό.

Προσόντα:
Ο  ρόλος του Βοηθού Βρεφονηπιοκόμου είναι πολύτιμος τόσο για το μικρό παιδί όσο και για την κοινωνία, γι’ αυτό εκτός από κατάλληλες γνώσεις και επιστημονική κατάρτιση  θα πρέπει να έχει και κάποια ιδιαίτερα προσωπικά χαρακτηριστικά-ικανότητες, όπως:

• Αγάπη για το παιδί
  • Υπευθυνότητα
  • Υπομονή και πραότητα
  • Δημιουργική φαντασία
  • Ευχάριστο χαρακτήρα-φιλική διάθεση και προθυμία για συνεργασία με τους γονείς
  • Ανεκτικότητα, συναδελφικότητα, ευσυνειδησία
  • Διάθεση να ενημερώνεται για τις επιστημονικές εξελίξεις του επαγγέλματός του.

Ειδικότητα : Βοηθός Νοσηλευτή

Οι μαθητές που επιλέγουν αυτή την ειδικότητα εκπαιδεύονται θεωρητικά και πρακτικά, σε κατάλληλα εξοπλισμένα εργαστήρια, ώστε να είναι ικανοί να εργασθούν ως βοηθοί νοσηλευτές σε δημόσια νοσοκομεία, ιδιωτικά θεραπευτήρια και κλινικές, ιδιωτικά ιατρεία, μικροβιολογικά κέντρα, οίκους ευγηρίας κ.α. ή να λάβουν μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις και να προχωρήσουν τις σπουδές τους στην ανώτερη και ανώτατη εκπαίδευση.

Ιδιαίτερα προσωπικά χαρακτηριστικά και ικανότητες

Ο Βοηθός Νοσηλευτή πρέπει να είναι φιλικός και ανθρώπινος, ευγενικός και υπομονετικός, με μεγάλη ψυχική αντοχή και ψυχραιμία, υπέυθυνος, μεθοδικός, δραστήριος, συνεργάσιμος, προσεχτικός, διακριτικός, και πάντα πρόθυμος να προσφέρει τις υπηρεσίες του. Επίσης πρέπει να έχει επιμελήμένη εμφάνιση, να λαμβάνει όλα τα απαιτούμενα μέτρα προστασίας από μολυσματικές ασθένειες και να ακολουθεί τις οδηγίες και τις εντολές του θεράποντα ιατρού, του επικεφαλής νοσηλευτού/τριας ή της προϊσταμένης νοσοκόμας.

Σπουδές – Τίτλοι Σπουδών

Σπουδές προσφέρονται στα Επαγγελματικά Λύκεια (ΕΠΑ.Λ.) στην ειδικότητα Βοηθών Νοσηλευτών του τομέα Υγείας και Πρόνοιας – την οποία επιλέγει ο μαθητής στη Γ’ Λυκείου- όπου η συνολική διάρκεια φοίτησης είναι 3 χρόνια και επίπεδο σπουδών 3 (ν.3475/2006).

Περιγραφή Επαγγέλματος

Σε συνεργασία με τους υπεύθυνους νοσηλευτές

• στρώνει το κρεβάτι του αρρώστου
  • χορηγεί εργαλεία σε μία χειρουργική επέμβαση