Ωρολόγιο Πρόγραμμα Τομέα Διοίκησης και Οικονομίας

και

6 ώρες  μαθημάτων επιλογής

Β τάξη

Στη B τάξη οι μαθητές επιλέγουν με αίτησή τους ένα απο τους παρακάτω τομείς που επιθυμούν να παρακολουθήσουν

12 ώρες γενικής παιδείας

23 ώρες τομέα

Γ τάξη

Η Γ τάξη είναι η τάξη της ειδικότητας

και οι μαθητές επιλέγουν την ειδικότητα που επιθυμούν, ανάλογα τον τομέα που παρακολούθησαν στην Β τάξη

12 ώρες γενικής παιδείας

23 ώρες ειδικότητας

Διαλέγω Τομέα Διοίκησης…

Η τέχνη του «επιχειρείν» και η «γλώσσα» των μπίζνες μαγνήτιζαν ανέκαθεν το ενδιαφέρον

Kαθιστώντας τα επαγγέλματα γύρω από τις επιχειρήσεις, από τους πλέον δημοφιλείς πόλους έλξης για το εργασιακό μέλλον,

και τις τεχνικές του marketing, εκ των «ων ουκ άνευ» στοιχείων για την επιτυχία μιας επιχείρησης, εν μέσω ενός ραγδαία εξελισσόμενου και ανταγωνιστικού οικονομικού περιβάλλοντος!

Ειδικότητα : Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών

Όλες οι ειδικότητες στον τομέα Διοίκησης και Οικονομίας απαιτούν ανθρώπους με επιστημονικές γνώσεις που να καλύπτουν τις ανάγκες μιας επιχείρησης, σε ένα συνεχώς μεταβαλλόμενο επιχειρησιακό περιβάλλον. Εκτός από τη θεωρητική κατάρτιση γίνεται πρακτική εξάσκηση σε σύγχρονα εργαστήρια και εκπαιδευτικές επισκέψεις σε επιχειρήσεις ώστε οι μαθητές να βρίσκονται ήδη μέσα στον παλμό της οικονομίας και των επιχειρήσεων.

Ο υπάλληλος οικονομικών και διοικητικών υπηρεσιών μπορεί να απασχοληθεί κυρίως σε οικονομικές υπηρεσίες Υπουργείων, τράπεζες, εταιρείες και λογιστικά γραφεία, χρηματιστηριακά γραφεία, ασφαλιστικά ταμεία, κ.α.

O απόφοιτος της ειδικότητας μπορεί να εργαστεί ως υπάλληλος οικονομικών υπηρεσιών με αρμοδιότητες:

• να τηρεί λογιστικά βιβλία Α’ κατηγορίας και ΚΒΣ
  • εκδίδει, συγκεντρώνει, ελέγχει και κωδικοποιεί τα παραστατικά του λογιστηρίου της Οικονομικής μονάδας σύμφωνα με τις διατάξεις του ΚΒΣ
  • παρακολουθεί την κίνηση λογαριασμών των πελατών
  • φροντίζει να εισπράττει λογαριασμούς και να εξοφλεί οφειλές
  • διεκπεραιώνει τραπεζικές εργασίες καθώς και εργασίες σχετικές με τα ασφαλιστικά ταμεία
  • παρακολουθεί τα αποθέματα διαφόρων αγαθών
  • συμμετέχει στη διενέργεια απογραφής και στην κατάρτιση προϋπολογισμού της οικονομικής μονάδας
  • Μπορεί επίσης να απασχοληθεί ως υπάλληλος διοικητικών υπηρεσιών με αρμοδιότητες να:
  • συντάσσει, δακτυλογραφεί και διεκπεραιώνει αλληλογραφία, εκθέσεις, αναφορές και κάθε είδους έντυπα
  • ταξινομεί και αρχειοθετεί εισερχόμενα και εξερχόμενα έγγραφα-
  • οργανώνει και διεκπεραιώνει συσκέψεις, ταξίδια, συναντήσεις και συνεντεύξεις ανώτερων στελεχών-
  • συγκεντρώνει οικονομικές πληροφορίες από όλα τα τμήματα
  • διεκπεραιώνει δραστηριότητες δημοσίων σχέσεων

Μπορεί να εργαστεί σε

• Ιδιωτικές Επιχειρήσεις
  • Εμπορικές Εταιρίες
  • Βιομηχανίες
  • Φοροτεχνικά Γραφεία
  • Δημόσιοι Οργανισμοί
  • Δημοτικές Υπηρεσίες
  • Ασφαλιστικές Εταιρίες
  • Χρηματιστηριακά Γραφεία
  • Τράπεζες
  • Βιοτεχνίες

Ειδικότητα : Υπάλληλος Τουριστικών Επιχειρήσεων

O απόφοιτος της ειδικότητας Υπάλληλος Οικονομίας και Διοίκησης στον Τουρισμό  μπορεί να  απασχοληθεί  κυρίως σε τουριστικά συγκροτήματα, ξενοδοχειακές μονάδες, κάμπινγκ, κατασκηνώσεις, τουριστικά γραφεία.

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Υπάλληλος Οικονομίας και Διοίκησης στον Τουρισμό  μπορεί  να εργαστεί  σε Ξενοδοχειακές επιχειρήσεις με αρμοδιότητες να:

• Βοηθά στο τμήμα υποδοχής του ξενοδοχείου κατά την άφιξη και αναχώρηση των πελατών.
  • Καταγραφεί  τα  στοιχείων πελατών στα κατάλληλα έντυπα  του τμήματος υποδοχής.
  • Ταξινομεί και αρχειοθετεί εισερχόμενα και εξερχόμενα έγγραφα.
  • Διευκολύνει την επαφή ανάμεσα στα τμήματα του ξενοδοχείου.
  • Ταξινομεί τα παραστατικά που εκδίδουν  τα τμήματα εκμετάλλευσης του ξενοδοχείου και τα προωθεί στο τμήμα Λογαριασμών Πελατών.
  • Διεκπεραιώνει εξωτερικές εργασίες.
  • Παρέχει πληροφορίες σχετικά  με τουριστικά αξιοθέατα της περιοχής που εργάζεται.
  • Εξυπηρετεί  τους πελάτες στα επισιτιστικά τμήματα του ξενοδοχείου, ως βοηθός του ειδικευμένου προσωπικού.